Biztosan iskolaérett a gyermekem? - Néhány tény, amit minden szülőnek mérlegelnie kell!
Emlékszem, nem is régen, mi is futottunk egy-két tiszteletkört az iskolakezdéssel kapcsolatban! :-)
Menjen, ne menjen? Mi lesz, ha marad, mi lesz, ha megy? Túl fiatal, túl idős lesz a társaihoz képest?
Nehéz kérdések ezek! Szülőként nyomja is az ember vállát a felelősség rendesen! A személyes érveken túl szeretnék néhány olyan szempontot megmutatni, amelyek segíthetnek megerősíteni a döntésedben, vagy éppen átgondolni az eddigi tervet.
Úgy tűnik, a mai gyerekeknek nincs könnyű dolguk. Mindenki figyeli őket: a szülők, az óvó nénik, a védőnő, a logopédus, a nevelési tanácsadó. Számos teszten esnek át, hogy kiderüljön, alkalmasak lesznek-e arra, hogy majd az iskolai kihívásokat könnyűszerrel teljesítsék.
De mégis mitől lesz iskolaérett egy gyerek? Mikor mondhatjuk azt, hogy biztosan megállja majd a helyét ebben a nagyfokú alkalmazkodást és maximális teljesítést igénylő szerepkörben?
Csak néhány a legfontosabb szempontok közül:
Az iskola megkezdéséig biztosan el kell dőlnie, hogy a gyerkőc jobb, vagy bal kezes. Ha ez bizonytalan, egyik tevékenységnél a jobb kezét használja, máskor a balt, inkább érdemes még egy évet várni, hogy utolérje magát.
Figyeld meg, hogy be tudja-e kötni a cipőfűzőjét. Fel tudja fűzni a gyöngyöt a szálra? Ez nehézséget okoz neki? Esetleg, ha nem megy, még be is dühödik? Ha nem működik még nála a finom, precíz kézmozgás, nem csoda, ha egy sor írás után eldobja majd a ceruzát, mert fáj a keze a nagy erőlködéstől. Hiszen ez a tevékenység egyelőre meghaladja a képességeit.
Milyen a kapcsolata a társaival? Képes baráti kapcsolatokat kialakítani, megérteti magát a kortársaival? Ha igen, akkor valószínűleg az iskolában sem lesz gondja a kapcsolatteremtéssel.
Ha idegen, vagy kevésbé ismerős felnőttel kell lennie, együtt tud vele működni? Ha esetleg nem fogadja el az utasításokat, nem alkalmazkodik legalább minimálisan a közösség szabályaihoz, akkor inkább érdemes várni, hogy megérjen erre a helyzetre.
Természetes módon, a gyerekek mindig játszani szeretnének. Szerencsére még a tanulást is sokszor játéknak fogják fel (és annak is kell lennie!). De amikor feladat van, akkor különbséget tud tenni játék és munka között?
Mindezekre könnyen fényt deríthet egy iskolaérettségi vizsgálat.
A gyerekeknek nem kell tudniuk számolni vagy olvasni, mire iskolások lesznek, hiszen ezért mennek oda.
De olyan érettséggel kell rendelkezniük, amire a suliban építeni tudnak!
Ezt a testi és lelki érettséget kihasználva és továbbfejlesztve jutnak el oda a gyerekek, hogy képesek megtanulni írni, olvasni, számolni, majd később még komolyabb dolgokra is.
Nagyon megértem azokat a szülőket, akik bizonytalanok, tanácstalanok. Nem feltétlenül egyformán látja a helyzetet az óvónő, a nagyszülő, vagy akár a nevelési tanácsadó. Mégis, azt javaslom, ha egy halvány kérdőjel is felmerül az iskolakezdéssel kapcsolatban, hallgass a szívedre, és azokra a szülőtársakra, akiknek már iskolás a gyermekük! :-)
Már első osztályban nagyon komoly munka folyik, bár szerencsére a gyerekek nagy része ezt még nem veszi észre. Nagyon nagy teher van rajtuk. Hetente 2-3 új betűt és számot tanulnak! Az a gyerek, aki kisebb-nagyobb éretlenséggel vágott neki a sulinak, sajnos nagyon hamar le tud maradni. És ha már elsőben nem tudja tartani a lépést, mi lesz később?
Plusz egy jó tanács fiús szülőknek!
Van egy régi közhely, miszerint a "fiúk később érnek". És tényleg!
A 6 éves fiúk kognitív képességei kb. 1-1,5 évvel elmaradnak az azonos korú lányokéhoz képest. Vagyis a lányok 6 évesen általában jobban "készen állnak" az iskolára, mint a 6 éves fiúk.
De ez nem hiba! Így van rendjén, hiszen a természet a fiúkat már elkezdte felkészíteni a férfi-, a lányokat meg a női szerepekre A nemi érés eltérő üteme okozza ezt az különbséget a fiúk és a lányok között!
Végszóként azt tanácsolom, hogy ha pici bizonytalanság is felmerül, nem kell siettetni az iskolakezdést, nem maradtok le semmiről! A szemed fénye, a gyermeked viszont nagyon is jól jár, mert csak nyerhet azon az egy éven, amit még játszva, a későbbi feladathoz felnőve tölthet! Mindig mérlegelj, vedd figyelembe a gyerkőc véleményét is, és ezek mentén biztosan olyan döntés születik, ami a gyermeknek a legmegfelelőbb lesz.
Ha kérdésed van, tanácsra van szükséged és kíváncsi vagy a véleményemre, keress fel, szívesen segítek!
A képek forrása: Wix
Commentaires