Az előző cikkemben ígértem, hogy jövök pár ötlettel, hogy miként lehet túlélni az online sulis napokat.
A túlélés szót a személyes kapcsolatok hiánya, a motiváció erős csökkenése miatt használom. Az én környezetemben ugyanis sok gyerek, tanuló (és felnőtt!) van, akiket ez mélyebben érint.
Ha ezelőtt rossz kedved volt, akkor nem az a cél, hogy egyből az eufóriában ússz!
A cél mindig az, hogy saját magadhoz képest egy picit jobban érezd magad, egy picit jobb kedvre derülj, egy picit optimistábban állj a világhoz. A lényeg, hogy apránként, tudatosan változtass a hangulatodon. Így aztán szép lassan bekúszik a jó érzés a mindennapjaidba. Egyszercsak azt veszed észre, hogy megváltozott a kedved, a hozzáállásod!
Sok sikert és kitartást kívánok hozzá! :-)
#1 tipp: SPORT
A testmozgás elengedhetetlen a jól-léthez. Arról a mozgásról beszélek, amikor felmegy a pulzus, kicsit megizzadsz, lihegsz. Egyszóval érzed, hogy pezseg benned a vér. Nem kell órákig edzeni, inkább többször 5-10 perces mozgást iktass be a napi teendőid közé. Például két tantárgy között, vagy a kávészünet elejére, vagy a délutáni utolsó erőbedobás előtt, amikor tudod, hogy legtöbbször fáradni kezdesz.
5x 1 perc helyben futás magas térdemeléssel, vagy
5x 1 perc burpee (négyütemű fekvőtámasz), vagy
5x 1 perc ugrókötelezés imitálása, vagy
5x 1 perc jumping jack (terpesz-zár ugrálás)
Az 1 perces aktív szakaszok között fújd ki magad egy kicsit, mondjuk 10-15 másodpercig.
Nem fogsz fázni a végére! :-)
Ne feledd: a mozgás maga az élet!
#2 tipp: NAPIREND
Írd le magadnak, hogy nagyjából mikor mit tervezel a napod során. Tervezd meg, mikor kelsz fel, mikor kezdesz tanulni, mikor tartasz szünetet, mikor fejezed be a tanulást/munkát, mikor hívod fel a barátaidat, stb.
Ha nagyjából felvázolod, hogyan fog kinézni a napod, az egyfajta
keretet ad,
amiben könnyebb eligazodni.
Gondolj arra is, hogy különböző fajta tevékenységek szerepeljenek a nap során. A tanulás/munka után ne feledkezz meg a lazításról, szórakozásról! Gondold át, mik a lehetőségeid, mi okoz örömet, és tervezd bele a napodba, milyen pihentető dolgot fogsz aznap csinálni, és mikor!
Fontos, hogy írd le! Ha leírod, az olyan, mintha egy szerződést kötnél magaddal. Az agyad parancsként fogja értelmezni, amelyet követni fog. A napirend szervezettséget biztosít, így nem csúsznak szét a napok, tudod, mikor minek jön az ideje.
#3 tipp: KAPCSOLATOK
Na ez az a pont, amire érdemes külön odafigyelni!
Az online kapcsolat nem igazán tudja pótolni a személyeset. Hiába van ott a kamera másik oldalán a barátod, tanárod, főnököd, csak nem olyan, mintha személyesen jelen lenne. Érdemes a kötelező dolgokon kívül is keresni a kapcsolatokat.
Hívd fel a barátodat, de ne csak a beküldendő miatt!
Töltsetek együtt időt - online!
Legyetek együtt a hívásban, olvassatok, játsszatok egymás mellett. Vagy ami éppen jól esik!
Nálunk volt már így "vacsoravendég", volt már így együtt tanulás és együtt mesenézés is. Felnőtt verzió az online borozás. :-)
Egyáltalán nem fontos, hogy "valamit" csináljatok, inkább pont a "semmi különös"-ön van a hangsúly! Pont az a lényeg, hogy legyen társaságod, aki csak úgy, ott van melletted. Aki más, mint az otthon megszokottak. Akinek a jelenléte szavak nélkül is örömöt, megnyugvást ad.
És a bónusz tipp:
A példamutatás fontosságára szeretném felhívni a figyelmedet!
Úgy is, mint szülő a gyermekének, és akár úgy is, mint nagyobb testvér a kisebbnek!
Ha Te jól vagy, ha Te képes vagy megoldani az élethelyzeteidet, ezt a jó példát adod tovább a gyermekednek, tágabb értelemben, a környezetednek!
Érdemes lehet ezt szem előtt tartani! :-)
Szeretettel:
Nóri
További segítségért fordulj hozzám bizalommal: szülőkonzultáció, tanuláskísérés, tanulási technikák, mozgásfejlesztés, workshopok.
Iratkozz fel a hírlevélre, hogy elsőként értesülj az új cikkekről!
Fotók forrása : Pixabay, Wix
Commentaires